INFORMAŢII DE INTERES PUBLIC --> ANUNȚURI PUBLICE

Ajutor incalzirea locuintei Comuna Mogosesti Iasi

Incepand cu 15.10.2016 se pot depune dosarele pentru ajutorul de incalzire a locuintei in comuna Mogosesti Iasi.

Cererea, insotita de urmatoarele documente:

1.Cererea(eliberata de la biroul de asistenta sociala a primariei Mogosesti Iasi)

Actele de identitate ale solicitantului si membrilor familiei:

*Buletine pentru toate persoanele majore din familie;

*Certificate nastere pentru restul membrilor;

*Certificat nastere sau dupa caz hotararea de divort;

*Hotararea definitiva de incuviintare a adoptiei de plasament familial al minorului;

*Actul din care sa rezulte calitatea de tutore sau curator;

*Alte documente solicitare , dupa caz;

2.Veniturile se dovedesc cu urmatoarele acte,dupa caz:

*Adeverinta salariat din care sa reiasa venitul net si valoarea bonurilor de masa, prime,indemnizatii de hrana,pentru luna anterioara depunerii cererii,etc;

*Talon somaj;

*Talon de pensie,pentru toate categoriile de pensii;

*Talon de indemnizatie,pentru toate categoriile de indemnizatii;

*Certificat de incadrare in grad de handicap;

*Adeverinta de venit elibereata de Administratia Finantelor Publice pentru toti membrii majori, indiferent de venitul obtinut;

Elevii care primesc burse vor prezenta adeverinta de la scoala cu tipul bursei si cuantumul acesteia;

Alte documente doveditoare ale veniturilor,dupa caz;

3.Locuinta se dovedeste cu urmatoarele acte,dupa caz:

*Contractul de vanzare-cumparare detinut de titular;

*Contractul de vanzare-cumparare cu clauza de intretinere sau cu clauza de habitatie;

*Actul de succesiune detinut de titular;

*Autorizatia de construire/receptie lucrari;

*Contractul de inchiriere detinut de titular;

*Contractul de comodat detinut de titular;

*Imputernicirea legala intocmita de proprietarul locuintei sau de titularul contractului de inchiriere , ori de reprezentantul,legal al persoanei singure care nu a implinit varsta de 16 ani;

*Titlul de proprietate care are prevazuta parcela curti constructii;

*Alte documente solicitate, dupa caz;

4.Venitul pe membru de familie nu trebuie sa depaseasca 615 Lei.

*Orice modificare privind componenta familiei, veniturile acesteia, bunurile detinute, se declara in termen de maxim 5 zile lucratoare de la data producerii modificarii, prin completarea unui noi formular de cerere, la care se anexeaza doar actele care dovedesc modificarea.

NU SE APROBA AJUTORUL FAMILIILOR CARE NU DETIN ACTE LEGALE DE PROPRIETATE PENTRU LOCUINTA;

*DETIN UN DEPOZIT BANCAR CU VALOARE MAI MARE DE 3000 LEI;

*TEREN INTRAVILAN IN SUPRAFATA MAI MARE DE 2000 MP;

*AUTOTURISME CU O VECHIME MAI MICA DE 10 ANI SAU AFLATE IN FOLOSINTA FARA ACTE DE PROPRIETATE;

Data creare: 11-10-2016 13:57:11