CONDUCERE --> PRIMAR

RAPORT DE ACTIVITATE AL PRIMARULUI COMUNEI MOGOSESTI 2004-2008

Mă aflu foarte aproape de sfârșitul celui de al patrulea mandat ca primar al comunei Mogoșești și pot să vă spun cu mâna pe inimă, că au fost 16 ani în care am reușit să fac lucruri utile și frumoase pentru comuna noastră.
Am început activitatea ca primar în anul 2004, unde am găsit o comună fără drumuri pietruite în mare parte, iar de asfalt, nici nu se putea vorbi (asfaltată era doar porțiunea de șosea Șanta, până în centrul comunei), școlile și grădinițele din Mogoșești, Budești, Mânjești și Hadâmbu erau într-o stare jalnică, căminul cultural era într-o stare avansată de degradare; De asemenea, sediul primăriei era necorespunzător, birouri insalubre, uși fără mânere, ferestre ce nu se puteau deschide, sobe primitive ce scoteau doar fum, căci de încălzit nici vorbă. În acel moment alimentarea cu apă se realiza pentru toți cetățenii din fântânii, iar aducțiunea de gaz era doar un vis. Aceasta era realitatea de la acea vreme pe care cred că foarte mulți dintre dumneavoastră și-o amintesc.
Nu a fost ușor și vă spun că mi-am dat toată silința pentru a vă reprezenta cum am știut și cum am putut mai bine, pentru a vă reprezenta interesele și dorințele dumneavoastră, pentru a duce la îndeplinire planuri și proiecte, ce pentru mulți (de multe ori chiar și pentru mine) păreau irealizabile, sau cel puțin foarte greu de dus la îndeplinire.
Când am venit la conducerea comunității, eram un om bogat cu case în comuna Mogoșești și în municipiul Iași, cu mașini, cu firmă ce presupunea multe puncte de lucru atât în comună, cât și în municipiul Iași, firmă pe care o administram personal; într-un cuvânt aveam tot ce-mi trebuie. Am spus toate acestea, nu să mă laud, ci ca să se înțeleagă clar că am venit ca primar nu pentru bani, ci din dorința de a face ceva pentru comunitatea noastră. Cu toată sinceritatea vă spun, că am dorit să schimb multe lucruri în comună, dar în administrație, bugetul de venituri și cheltuieli se gestionează după legi specifice și nu este la fel ca în privat. Să nu-și imagineze cineva că la o primărie există după ușă un sac cu bani de unde primarul face ce vrea cu aceștia. Suntem o primărie cu venituri din taxe și impozite, deci cu venituri foarte, foarte mici, iar pentru a face față tuturor cheltuielilor ne sunt repartizate sume de la bugetul de stat. Vă dați seama cât zbucium și muncă pentru a face față tuturor cheltuielilor.
A fost o muncă titanică, dar cu ajutorul Bunului Dumnezeu și cu sprijinul și implicarea necondiționată a unui aparat de specialitate, bine pregătit și devotat unor scopuri comune, au fost posibile realizările din cele patru mandate, realizări care au schimbat în bine imaginea comunei noastre.
În primul mandat, 2004 - 2008, încă din a doua zi de la investirea mea ca primar am început renovarea sediului primăriei (reabilitare și renovare interior și exterior, centrală termică, instalație electrică, pavele, borduri, împrejmuiri, aducțiune apă, mobilier nou, calculatoare pentru toți salariații, etc.).
În continuare, vă supun atenției o parte din realizările primului mandat:
 refacerea rețelei de iluminat public în toată comuna, cu lămpi noi, ceasuri electronice și celule fotoelectrice;
 achiziționarea unui buldoexcavator;
 pietruirea drumurilor din comună – 20 km;
 s-a repus în funcțiune centrala termică care deservește sediul primăriei, căminul cultural și biblioteca;
 s-a demolat școala veche în vederea construirii unui local nou pentru Școala cu clasele I-IV Mogoșești-Sud, în anul 2006;
 s-a început construirea Școlii de Arte și Meserii și a fost dată în folosință în anul 2008;
 s-a realizat reabilitarea Școlii Mânjești (Corp clădire nr.2) prin modernizarea în totalitate;
 s-au betonat șanțurile și trotuarele din centrul comunei;
 s-au construit poduri și podețe cu dale din beton cumpărate de la CFR;
 înființarea unei farmacii la dispensarul din comună;
 amenajarea unei săli pentru ședințele de Consiliu Local la blocul Casa agronomului;
 s-au organizat în fiecare an, Zilele Comunei și Școlii Mogoșești;
 în Martie 2008, s-au sărbătorit 112 familii din comună care au împlinit 50 de ani de căsătorie neîntreruptă (premiu în bani și diplome);
 tot în acest mandat s-a lucrat la un proiect care a fost depus pentru finanțare în vederea construirii de 100 podețe + un pod mare peste Pârâul Stavnic, în valoare totală de 30 miliarde lei, care a fost aprobat, dar nu s-a mai primit finanțare.
La aceasta se adaugă munca de zi cu zi pentru buna funcționare a
tuturor compartimentelor din primărie.
Tot în acest mandat, s-a lucrat la documentație și s-au pregătit proiectele care au fost implementate și finalizate în mandatele următoare, despre care voi face vorbire în materialele ce vor urma.
SAM Mogosesti

Data creare: 21-08-2020 13:03:50